Хто врятує ляльковий театр Маріуполя

У Маріуполі може припинити своє існування єдиний в області театр ляльок. Діти різного віку записали відеозвернення до мера міста з проханням підтримати ляльковий театр. Учасники дитячого творчого колективу зізнаються, що для когось театр ляльок став справжньою школою життя. Комусь він допоміг знайти себе і визначитися із майбутньою професією. Якщо влада не допоможе, ляльковий театр Маріуполя припинить своє існування вже з 1 березня. А разом з ним театральна школа, молодіжний театр «Персонажі», перший недержавний театр Маріуполя Terra Incognita, театр моди «Магія», вокальна школа і школа риторики, які входять до складу громадської організації «Донецьке обласне творче об’єднання «Арлекіно», пише mariupol-trend.in.ua.

Історія питання

Датою народження першого в Маріуполі Театру ляльок вважається червень 1997 року, саме тоді в Центральному дитячому парку відбулася прем’єра першого лялькового спектаклю «Три веселих п’ятачка». У минулому році Маріупольський театр ляльок відзначив 25-річний ювілей. За словами художнього керівника театру, заслуженого діяча естрадного мистецтва України Ірини Руденко, спочатку показ лялькових вистав був просто захопленням, проте з часом це стало улюбленою справою.

Початківці ляльковики показували сценки в дитсадках і школах. Потім ляльковий театр в Маріуполі полюбили й визнали, дали фінансування і створили муніципальний театр ляльок. У 1998 році для лялькового театру виділили приміщення в Лівобережному районі. Це було старе 1949 року будівництва приміщення по проспекту Перемоги. Раніше там розташовувався кінотеатр ім. Жданова (згодом «Маріуполь»). Приміщення було непридатне для знаходження дітей, але потрібно було виживати. І колектив взявся за справу, довго наводили порядки, облаштовуючи наявні площі під лялькові театральні підмостки. З 2005 року театр став приватним, він розвивався, набирав авторитету. І хоча все було непросто, єдиний ляльковий театр в Донецькій області жив і працював. Але потім сталася пожежа — згорів зал для глядачів, майно і частина ляльок було знищено вогнем. Потрібно було шукати нове приміщення, переїжджати, відновлювати реквізит. Біда згуртувала колектив і театр продовжив працювати, радуючи дітвору живою грою ляльок.

Поступово театр ляльок переріс у творче об’єднання — виникла театральна студія. Відшліфовуючи методику, народилася унікальна школа, де дітей вчили вокалу, хореографії, сценічного руху й мові, акторської майстерності. Отримані навички вихованці закріплювали й розвивали, граючи в театрі.

1

Свій ювілейний 20-й театральний сезон театр зустрів на новому місці, в центрі міста по проспекту Миру, 37 в приміщенні площею близько 600 квадратних метрів. Тут обладнали зал для глядачів на 96 місць, сцену, кабінети для занять, кімнати для зберігання реквізиту, ляльок і костюмів — за чверть вікову історію їх накопичилося чимало. Мріяли про зал для занять балетом. Орендна плата була висока, але посильна.

11

Школа виживання

Чергова біда прийшла звідки не чекали. Власник приміщення в центрі міста, де розташовувався театр ляльок, вирішив підняти орендну плату в три рази — до 75 тисяч гривень на місяць. Це занадто велика сума для творчого об’єднання. Раніше оренда без урахування оплати комунальних послуг обходилася в 15 тисяч гривень, в минулому році вона зросла до 25 тисяч гривень. Тепер за оренду власник виставив оплату – 75 тисяч гривень на місяць. Як варіант, власник нерухомості пропонує викупити приміщення за 18 мільйонів. Таких грошей у театралів немає, і заробити їх нереально. Можна підняти вартість занять, але тоді учнів стане менше — не всі можуть собі дозволити дороге навчання. І навіть якщо артисти будуть більше виступати, працюючи по 12-15 годин на добу, все одно не зможуть накопичити достатню суму грошей.

За словами керівника, зараз творче об’єднання «Арлекіно» заробляє в місяць близько 70 тисяч гривень, але навіть цього не вистачить, щоб оплатити оренду. А ще комунальні послуги та поточні витрати — школі не вижити.

101112

Є чим пишатися

Ірина Руденко пишається своїми учнями, багато із них відомі в Маріуполі  та за його межами, наприклад,  режисер народного театру «Театроманія» Антон Тельбізов, ведучі «Маріупольського телебачення» сестри Валерія та Вероніка Орлови, Михайло Загреба. Вихованці школи – Олександр Чернов працює в Києві, озвучує мультфільми й пише пісні, Світлана Горошкова — кастинг-директор в компанії «Стар-Медіа». Творче об’єднання «Арлекіно» багато років дуже тісно співпрацює з театральним відділенням Київського міжнародного університету.

Сьогодні в репертуарі театру понад тридцять вистав. Багато з них були відзначені престижними нагородами як на всеукраїнському, так і на міжнародному рівні. Всього в арсеналі лялькового театру понад 70 нагород.

Театральній школі також є чим пишатися – 38 випускників стали професійними акторами, вчаться в престижних театральних вишах, працюють в кращих театрах України та за кордоном, і успішно будують кар’єру.

SOS!!!

Ще восени минулого року Ірина Руденко звернулася за допомогою до міської влади Маріуполя, але отримала відповідь, що муніципалітет не може фінансувати приватні установи. Йшлося про викуп будівлі, але ціна в 18 мільйонів гривень — занадто висока. При цьому чиновники пообіцяли допомогти творчому об’єднанню, враховуючи його заслуги й внесок у виховання дітей.

Як варіант вирішення ситуації, в міськраді запропонували — переїзд в інше приміщення — в БК «Чайка» або «Молодіжний». Також Ірині Руденко пообіцяли, що місто буде звертатися до Донецької облдержадміністрації, з приводу присвоєння театру ляльок статусу обласної установи культури, адже він єдиний на підконтрольній частині Донецької області.

Ірина Руденко пояснила, що варіант з переїздом їм не підійшов, тому як БК «Чайка» розташований практично на околиці в Приморському районі й добиратися туди з дітьми не дуже зручно. У палаці культури «Молодіжний» творчому об’єднанню запропонували приміщення в 120 кв. метрів. На такій невеликій площі неможливо розмістити реквізит театру, обладнати сцену і глядацьку залу. Необхідні також приміщення для занять театральної школи. Керівник творчого об’єднання говорить, що не вийде поєднати репетиції театру ляльок і заняття театральної школи. Як проводити заняття вокалом, акторською майстерністю і риторикою?! До речі, 2019-2020 навчальний рік ювілейний – першій в Маріуполі театральній школі-студії виповнюється 10 років.

Хоча місцеві чиновники про проблему знають, питання залишається невирішеним. І вже 1 березня юні театрали повинні або звільнити приміщення, або сплатити непосильну оренду. Тому, діти записали відеозвернення до влади Маріуполя, щоб нагадати про себе і не дати закритися творчому об’єднанню.
Сьогодні юні актори, випускники школи-студії, усі причетні до творчого об’єднання люди, вірять, що вихід буде знайдено і міська влада не дозволять канути в лєту єдиному в Донецькій області ляльковому театру.

Comments