Рок у Маріуполі мертвий? Відродження рок-н-ролу в місті

Аматорська рок-музика в Маріуполі виникла в середині 80-х років, одночасно з проголошенням в СРСР гласності. А до початку дев’яностих в столиці Приазов’я вже сформувалася достатня кількість груп для проведення локальних фестивалів. У 1991 році музиканти Маріуполя організували, напевно, перший в регіоні фестиваль непопсової музики «Рок-Апрель». Більш детально – на mariupol-trend.in.

Багата історія року

«Квітень» гримів три сезони поспіль з 1991 по 1993 роки, а потім затих на довгий час. У 1997 році естафету підхопили донецькі команди. «Телеграфний Дорога», «ПДВ» і «Жандарми» створили агентство «РОК-Посольство», під егідою якого організовувалися виступи в Донецьку, Маріуполі, Макіївці, Шахтарську, Димитрове.

На початку двохтисячних років «РОК-Посольство» вимушено покинуло місто. Але отриманий місцевими музикантами досвід не пройшов даром. Групи навчилися організовувати концерти самостійно, залучаючи до цього господарів нічних клубів, відкритих вуличних площадок, а також місцеві ДК.

В цілому «РОК-Посольство» провело в місті одинадцять фестивалів «Рок-квітень», а також незліченна кількість рядових концертів. Маріупольські «рок-банди» виступали на одній сцені з такими відомими командами, як «Borsch», «Синоптик», «Роллікс», «Skinhate», а також з безліччю груп з Донецька, Макіївки, Києва, Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова, Ростова-на-Дону, Рязані, Москви та інших міст.

рок2

У 2011 в Маріуполі відкрилося кафе «Цегла», вперше надаючи в розпорядження рокерам маленьку імпровізовану сцену клубного формату. Постійним майданчиком для музичного андеграунду стало кафе «Шпрот Те в Рот», яке розпочало роботу в приміщенні покинутого кінотеатру в жовтні 2013. Таку ж діяльність з весни 2014 почав арт-паб «Джокер».

Музиканти-ентузіасти самотужки, як могли, пристосували ці заклади для концертів. І вони швидко стали територією не тільки для реалізації творчих проектів, але також для вільного спілкування між однодумцями. Кілька років в цих двох рок-кафешках проходила майже вся музична життя міста: концерти, фестивалі, гастрольні виступи, презентації, джем сесії, майстер-класи.

Сумні реалії Маріуполя

Початок війни змінило все. Останній «Рок-квітень» пройшов в 2014 році. «Джокер» закрився в лютому 2016, «Шпрот» – у квітні. З цього часу постійно діючої площадки для музикантів в місті немає. Сьогодні в місті з пів мільйоном жителів чи знайдеться п’ять діючих рок-груп, які виконують авторський матеріал.

Останнім часом ми бачимо, як столиця Приазов’я стає центром тяжіння для всього південно-східного регіону. Додаються великі зусилля до стимуляції культурного потенціалу міста. Явно назріла необхідність створення в Маріуполі багатофункціонального музичного хаба, який стане платформою для спілкування, розвитку і реалізації креативних проектів.

Постійно діючий майданчик дозволить фокусувати існуючі і генерувати нові ідеї, заохочувати і посилювати у молоді інтерес до музики. А більш досвідченим музикантам дасть можливість перетворювати свій потенціал в конкретні дії. Успішне функціонування такої платформи в довгостроковій перспективі буде перешкоджати витоку і сприяти акумуляції талантів в Маріуполі.

Comments

.,.,.,.